Najlepsze pasty do zębów: naturalne, w słoiku, DIY - wybierz lub zrób sama!
Profilaktyka jest zdecydowanie przyjemniejsza niż leczenie zaniedbanych zębów. Jakie składniki powinny zawierać najlepsze pasty do zębów? Pasta z fluorem czy bez? Jak pogodzić ekologię ze skutecznością? Zmień z nami swoją pastę lub zrób ją samodzielnie!
Spis treści:
- Najlepsza pasta, czyli jaka? Wybierz (eko)logicznie!
- Pasta z fluorem czy bez? Wady i zalety
- Najlepsze pasty? Poznaj wybór Nabea!
- Domowa pasta do zębów? Zrobisz ją w 5 minut!
Najlepsza pasta, czyli jaka? Wybierz (eko)logicznie!
Chcesz zaintrygować sobą kogoś, kto Ci się podoba? Uśmiechnij się – uśmiech jest sexy! Potwierdza to nauka. Według Amerykańskiej Akademii Stomatologii Estetycznej aż 96% badanych uważa, że piękny uśmiech to coś, co najsilniej działa na płeć przeciwną. I to w ułamku sekundy! Tylko tyle czasu mózg potrzebuje, by zdecydować, czy ktoś się nam podoba. Uśmiechem, w połączeniu z optymistycznym podejściem, zjednasz sobie nie tylko adoratorów, ale i urzędników, klientów czy szefa w pracy.
Brak odpowiedniej higieny jamy ustnej, błędy w pielęgnacji czy jej zaniedbanie skutkuje nie tylko próchnicą, ale także powstawaniem ubytków w szkliwie, zapaleniem przyzębia, obluzowywaniem się zębów osadzonych w dziąsłach, a nawet ich wypadaniem.
Aby móc kusić pełnym i białym uśmiechem, trzeba najpierw o niego zadbać. Jak to zrobić? Pomogą Ci w tym najlepsze pasty naturalne. Dlaczego? Bo są skuteczne w działaniu i zdrowe – nie zawierają kontrowersyjnych składników, takich jak fluor, spieniające i drażniące SLS-y, sztuczne barwniki, aromaty czy intensywnie ścierające szkliwo środki chemiczne. W zamian znajdziesz w nich mnóstwo naturalnych składników, które działają przeciwzapalnie, a oprócz tego odkażają, ściągają, tonizują i odświeżają jamę ustną.
Jakie substancje może zawierać najlepsza pasta?
- rumianek – działa antybakteryjnie, łagodzi stany zapalne,
- mięta – odświeża, tonizuje, dezynfekuje i przyjemnie pachnie,
- szałwia – działa tonizująco i ściągająco, przeciwzapalnie i antybakteryjne; powstrzymuje krwawienie dziąseł i działa przeciwbólowo,
- tymianek – ma działanie przeciwzapalne i zwalczające bakterie, ponadto odświeża i oczyszcza jamę ustną,
- goździki – działają antybakteryjnie, antywirusowo i przeciwzapalnie,
- ksylitol – naturalny cukier brzozowy, w pastach naturalnych używany zamiast fluoru - pomaga utrzymać właściwe pH w ustach i zwiększa produkcję śliny, co chroni przed próchnicą,
- porost islandzki – zapobiega zapaleniom i pomaga w usuwaniu płytki nazębnej (jest częstym składnikiem naturalnych past wybielających),
- aloes – jego enzymy pomagają oczyścić szkliwo, ma właściwości bakterio- i grzybobójcze, zapobiega powstawaniu nieprzyjemnego zapachu z ust,
- propolis – wspiera regenerację mikropęknięć szkliwa.
Naturalne pasty pokochasz zwłaszcza, jeśli masz wrażliwe zęby. Działają delikatnie, ale skutecznie. Jak? Zapobiegają chorobom przyzębia, zmniejszają wrażliwość zębów, lekko wybielają i pomagają w odbudowie szkliwa. Alternatywą dla wrażliwców może być również domowa pasta do zębów, którą przygotujesz samodzielnie (i błyskawicznie!).
Pasta z fluorem czy bez? Wady i zalety
Najlepsze pasty ekologiczne często na opakowaniu zawierają dopisek, że nie zawierają fluoru. Dlaczego fluor w paście uchodzi za kontrowersyjny składnik, o którym warto wyraźnie informować i skąd wzięła się jego zła sława? Z fluoryzacją zębów wiele osób miało do czynienia jeszcze w przedszkolu i szkole podstawowej. Czy to oznacza, że szkolne higienistki szkodzą dzieciom?
Fluor jest dwuatomowym pierwiastkiem, który w odpowiednich dawkach jest całkowicie bezpieczny dla zdrowia. Fluor w paście pełni kilka funkcji. Zapobiega on powstawaniu próchnicy, a także pobudza tworzenie się tkanki kostnej (i wzmacnia już istniejącą, w tym właśnie zęby i ich szkliwo). Za mała ilość tego pierwiastka w organizmie powoduje osłabienie szkliwa: zwiększa jego podatność na pękanie i uszkodzenia [1].
Fluor w nadmiarze może szkodzić, ale są to niezwykle rzadkie przypadki. Tubka standardowej pasty dla dorosłych zawiera około 2,25 mg fluoru, podczas gdy śmiertelną dawką dla dorosłego człowieka jest 5-10 g, dlatego o przedawkowanie niezwykle trudno [2]. Dzienne całkowite zapotrzebowanie na fluor u dorosłych to zaledwie 3-4 mg [3].
Fluor zawiera jednak nie tylko pasta, ale też np. herbata. Jest on także w innych produktach spożywczych oraz w powietrzu i w wodzie. O przedawkowanie fluoru martwią się szczególnie rodzice małych dzieci, które wciąż przechodzą fluoryzację w szkołach i połykają pastę oraz ci, którym zależy na naturalnej, zrównoważonej pielęgnacji zębów.
Nadmiar fluoru rozpoznasz po charakterystycznych białych plamkach na szkliwie - to jeden z pierwszych objawów. Wówczas warto przestać pić wodę fluoryzowaną i herbatę, a także ograniczyć ryby, produkty zbożowe i sery podpuszczkowe. Zawierają one wysoką zawartość fluoru. Jednocześnie należy też zwiększyć ilość wapnia w diecie [4]. Wzmocni on kości i szkliwo, a przy tym zredukuje białe plamki.
Badania naukowe potwierdzają, że fluor w paście skutecznie zapobiega rozwojowi próchnicy. Wynika z nich jednoznacznie, że pasty z tym pierwiastkiem na poziomie 1000 - 1250 ppm wspierają profilaktykę znacznie skuteczniej niż pasty bez fluoru [5].
Najlepsza pasta do mycia zębów nie musi zawierać fluoru. Nie jest on niezbędną koniecznością. Istnieją substancje, które godnie go zastępują, wzmacniając szkliwo i zapobiegając próchnicy. Dla osób, które obawiają się nadmiaru tego pierwiastka, alternatywą jest hydroksyapatyt. Jest on naturalnym budulcem szkliwa. Pasty z hydroksyapatytem ponadto wspierają remineralizację naruszonego, mocno wybielonego szkliwa. Jednocześnie substancja działa rozjaśniająco, ale łagodnie [6]. Za wybielanie w naturalnych pastach odpowiada również często węgiel aktywny.
Najlepsze pasty ze składnikami naturalnego pochodzenia powinny zawierać bezwzględnie również składniki antybakteryjne. Namnażanie się bakterii po jedzeniu (pominięcie mycia) i reakcje śliny z cukrem mogą przyspieszać powstawanie ubytków i próchnicy. Jaką pastę wybrać? Oto krótki przegląd produktów w naszym sklepie.
Najlepsze pasty? Poznaj wybór Nabea!
Zastanawiasz się, jaka powinna być Twoja nowa pasta - z fluorem czy bez? Wybór należy do Ciebie, ale w Nabea chętnie pomożemy Ci w zakupach. Oto czterech naszych szczególnych ulubieńców.
Ben & Anna, naturalna pasta do wrażliwych zębów z fluorem
Twoje dziąsła podczas mycia często są podrażnione i krwawią? Podczas jedzenia zimnych i gorących potraw czujesz ból? Potrzebujesz pasty do zębów wrażliwych, z ekstraktem z rumianku, rokitnikiem i aloesem. Rumianek łagodzi stany zapalne i związany z nimi ból oraz zaczerwienienia. Rokitnik i aloes działają ochronnie, a enzymy z aloesu dodatkowo wspierają skuteczne oczyszczanie szkliwa. Fluor je skutecznie wzmocni. W opakowaniu znajduje się też szpatułka, którą higienicznie nałożysz pastę na szczoteczkę. Pasta jest wegańska i zero waste - słoiczek po umyciu możesz wykorzystać w innych celach.
Tea Tree, pasta do zębów z propolisem
Poszukujesz pasty, która ma silne działanie antybakteryjne? Oto ona. Pasta Tea Tree zawiera olejek z drzewa herbacianego, rozmaryn i propolis. Składniki te kontrolują rozwój bakterii, które prowadzą do powstawania płytki nazębnej i rozwoju próchnicy. Mentol skutecznie i na długo odświeży Twój oddech.
Apeiron, pasta do zębów z 24 ziół, łagodna
Ufasz sile ziół i stawiasz w domu na całkowicie naturalną pielęgnację? Pasta Apeiron za sprawą aż 24 ekstraktów ziołowych jest bardzo blisko natury! Pastę wyprodukowano na podstawie starych ajurwedyjskich receptur. Jest przy tym wegańska, nie zawiera fluoru i jest na tyle delikatna, że może ją stosować cała rodzina.
Neem (miodla indyjska), goździki, olejek miętowy i lukrecja zapobiegają powstawaniu płytki nazębnej i namnażaniu się bakterii. Goździki działają też przeciwbólowo. Barleria, głożyna pospolita, strączyn żółty i ukęśla indyjska wzmacniają i koją podrażnione dziąsła. Pasta zawiera też drobne cząsteczki ścierające, które usuwają osad nazębny i delikatnie wybielają zęby. Pasta wyróżnia się też unikatowym, ziołowo-przyprawowym smakiem.
The Natural Family CO, naturalna pasta do zębów bez fluoru, Propolis & Myrrh
Palisz papierosy, pijesz dużo kawy lub herbaty i potrzebujesz pasty o silnym działaniu wybielającym? Najlepsza pasta w tej kategorii to właśnie ta. Zawiera ona 70% składników pochodzenia organicznego, przy tym jest też zupełnie naturalna. Propolis (od pszczół) i mirra (ekstrakt roślinny) to składniki, które mają naturalne właściwości antybakteryjne. Nalot na zębach jest tworzony częściowo przez wzrost bakterii w ciągu dnia.
Mirra w składzie zwiększa uczucie czystości, które trwa dłużej dzięki zatrzymaniu bakterii. Propolis koi zapalenie dziąseł i zwalcza zakażenia, wspierając m.in. walkę z aftami i pleśniawkami jamy ustnej. Pasta zawiera miętę australijską, wśród rdzennej ludności wykorzystywaną do celów leczniczych oraz aż 25% ksylitolu, który wspomaga wytwarzanie śliny Może być używana już przez dzieci od 2. roku życia.
W sklepie Nabea znajdziesz też nietypowe produkty do mycia zębów, takie jak mydło czy tabletki!
Jeśli lubisz przygotowywać własne kosmetyki z półproduktów (w tym składników naturalnego pochodzenia), dobrym rozwiązaniem dla Ciebie będzie domowa pasta do zębów. Robienie własnych kosmetyków to przy tym ciekawy i oryginalny sposób na integrację rodziny w wolnym czasie. Sprawdź, jak ją zrobić. Przepis jest tak prosty, że do pomocy w przygotowaniu możesz zaangażować również najmłodszych. Dzieciaki również mogą takiej pasty używać - o ile oczywiście polubią jej smak.
Domowa pasta do zębów? Zrobisz ją w 5 minut!
Oto najprostsza pasta DIY, jaką możesz zrobić w domu. Potrzebujesz:
- 2 łyżki sody oczyszczonej,
- 2 łyżki oleju kokosowego,
- 5 kropel miętowego olejku eterycznego, np. Optima Natura.
Całość zmieszaj ze sobą do konsystencji pasty i trzymaj w lodówce, w szczelnie zamkniętym słoiczku.
Nie bój się sody oczyszczonej - jest ona bezpieczna i neutralna dla Twojego zdrowia, a przy tym łagodnie czyści zęby. Ma odczyn zasadowy, dlatego dokładnie oczyszcza, a jednocześnie neutralizuje kwasy obecne w jamie ustnej, które prowadzą do powstawania próchnicy. Olej kokosowy z kolei działa antybakteryjnie, przeciwgrzybiczo i wybielająco. Dwie z pięciu kropel olejku eterycznego z mięty możesz zastąpić kojącym olejkiem eterycznym z goździków, który zwalcza zapalenia. Wszystkie składniki potrzebne do wykonania pasty znajdziesz w Nabea.
Taka pasta jest znakomitą opcją dla osób, które chcą wprowadzić do swojej łazienki naturalne kosmetyki DIY i chcą mieć przy tym pełną kontrolę nad składem używanych produktów. Najlepsze pasty naturalnego pochodzenia (gotowe lub wytwarzane własnoręcznie) to pierwszy krok ku zdrowym dziąsłom i zębom - bez zbędnych substancji, sztucznych barwników, aromatów.
Regularna pielęgnacja jamy ustnej z wykorzystaniem past na ekstraktach ziołowych znanych o właściwościach cenionych często od setek lat pozwolą uniknąć konieczności bolesnego leczenia u stomatologa. Nie pomijaj też systematycznej kontroli. Z dentystą lepiej widywać się częściej, ale na krótko. Długotrwałe leczenie i jego skutki bywają nieprzyjemne i bolesne, nie mówiąc już o tym, że drenują również domowy budżet. Ogranicz też na wszelki wypadek ilość cukru w diecie. W artykule ”Czym zastąpić słodycze? Pomysły na doskonałe desery bez cukru” poznasz kilka zaskakujących i pysznych przepisów na zdrowe słodkości.
Znajdź w Nabea pastę na miarę swoich potrzeb i wymagań. W ofercie mamy również naturalne pasty do zębów dla dzieci, które bywają wybredne i często nie smakuje im wybrana przez Ciebie pasta. Sprawdź dostępne u nas pasty i szczotkuj zęby dwa razy dziennie po 2 minuty. Dbaj o siebie i swoją rodzinę - naturalnie, ekologicznie i z (pięknym) uśmiechem.
Bibliografia:
[1], [2] Fluor – szkodliwy czy nie? Jak to z nim jest i czy powinien być w paście do zębów? (denthelp.pl)
[3] Pasty do zębów: fluor czy hydroksyapatyt? Trwają dyskusje - Dentonet
[4] Fluor – szkodliwy czy nie? Jak to z nim jest i czy powinien być w paście do zębów? (denthelp.pl)
[6] Pasty do zębów: fluor czy hydroksyapatyt? Trwają dyskusje - Dentonet